Wykładziny podłogowe w swojej różnorodności są dobrą alternatywą w kontekście estetycznym, użytkowym i cenowym wobec dywanów, płytek ceramicznych, paneli podłogowych. Na rynku dostępna jest gama wykładzin, z której rozpiętości można wybierać typ w zależności od przeznaczenia i osobistych preferencji. Inne rodzaje nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, inne do mieszkań i domów.

Typ obiektowy: o klasie użytkowej między 31-34 wyznaczającą jej odporność na ścieralność, o dużej wytrzymałości, innych właściwościach koniecznych z perspektywy funkcjonowania biura, jest łatwa do czyszczenia, poświadczona odpowiednimi atestami, które dowodzą jej bezpiecznego użytkowania. Trzema najbardziej popularnymi rodzajami są: wykładziny dywanowe w rulonie lub w płytkach, wykładziny PVC, panele LVT. Płytki dywanowe są produktem podobnym do egzemplarzy rolkowych, podzielonym,

Panele winylowe -LVT, składają się z warstw: poliuretanowej (PUR), ścieralne, dekoracyjnej,, włókna szklanego warstwy dolnej. Na skutek tego są odporne chemicznie, na wilgoć, zużycie, zmiany temperatury, zachowują wymiarowość, niwelują hałas, łatwo poddają się konserwacji. Warstwa wierzchnia posiada mechaniczny wzór i warstwę poliuretanową, która upraszcza konserwację, zwiększa trwałość i żywotność podłogi. Dzięki wzmocnieniom z włókna szklanego cechuje się wysokim stopniem stabilności wymiarowej.

Wykładziny dywanowe, estetyczne, bardzo wytrzymałe wykładziny PCV są dobrym wyborem dla wnętrz pełniących funkcje użytkowe. Atutem jest fakt, że wykładziny PCV nie zatrzymują kurzu, przez co są w pełni bezpieczne dla osób cierpiących z powodu alergii. Wykorzystać można dwa rodzaje pokryć, jedno- i wielowarstwowe. Nowoczesne wykładziny PCV oferują dużą ilość wzorów i struktur.

Dla celów domowych można stosować wykładziny przeznaczone dla pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu lub standardowe. Wykładziny dywanowe można podzielić na te wykonane z surowców naturalnych: wełny owczej, sizalu, trawy morskiej, kokosa oraz syntetycznych PCV- jednorodne i niejednorodne, elastyczne wykładziny korkowe, kauczukowe, linoleum. Wykładziny dywanowe również pod względem ułożenia i grubości runa dzielą się na: shaggy-włochacze, saxon, pętelkowe, o splocie igłowanym, o splocie typu scroll, z ciętym runem.