Masz już dosyć swoich starych płytek ceramicznych, które znajdują się w kuchni lub łazience? Chciałbyś nieco odmienić wnętrze lub przeprowadzić w nim prawdziwą metamorfozę, jednak przeraża Cię sama myśl o skuwaniu płytek oraz ogromnej ilości kurzu i brudu, które się z tym łączą? Co ciekawe, wiele osób decyduje się bezpośrednio przykleić tapetę na gładkie płytki ceramiczne, omijając przy tym generalny remont. Dowiedz się, czy to dobre rozwiązanie.

Czy można przykleić tapetę bezpośrednio na płytki?

Tapety dawniej używane były bardzo często, jednak przez jakiś czas modna na nie wygasła. Obecnie jednak wracają do łask i to ze zdwojoną mocą! Obecnie dostępny jest ich szeroki wybór kolorów i wzorów, dzięki czemu pozwalają na stworzenie setek aranżacji. Z powodzeniem bywają stosowane nie tylko w salonie czy sypialni, ale też łazience czy kuchni. Być może też chciałbyś zastąpić nimi swoje płytki kuchenne? W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie tapeta winylowa, która jest obecnie jedną z najmodniejszych alternatyw płytek ceramicznych czy zwykłej farby. Wykonana jest z specjalnego tworzywa czyli winylu, które jest odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, dzięki czemu chętnie bywa stosowane także w kuchniach czy łazienkach. Ich zaletą jest również możliwość zmywania wszystkich zabrudzeń – i to na mokro, całkowicie bez obaw o jakiekolwiek zniszczenia. Co ciekawe, ten rodzaj tapet pozwala ścianie oddychać, nie musisz więc obawiać się o pojawienie się grzyba czy zawilgocenie ściany. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że z powodzeniem znajdziesz model, który przypadnie Ci do gustu i sprawdzi się w nowej aranżacji wnętrza.

Jak przykleić tapetę na płytki ceramiczne?

Jeżeli chcesz przykleić tapetę winylową do ściany, na której znajdują się już płytki ceramiczne, musisz zastosować specjalny klej. Powinien on być dostosowany przede wszystkim do parametrów materiału – grubsze tapety wymagają zastosowania gęstszego kleju o mniejszej zawartości wody. Zanim przystąpisz do klejenia tapet, musisz odpowiednio przygotować powierzchnie. Płytki powinny być przede wszystkim suche i czyste oraz gładkie. Jeżeli nie czujesz się na sile, aby samemu wykonać to zadanie i boisz się o końcowy efekt, ewentualnie możesz zlecić tę pracę fachowcom. Jeżeli płytki są w złym stanie, dobrym rozwiązaniem będzie przymocowanie do nich płyty kartonowo-gipsowe, a następnie wymarzonej tapety. W takiej sytuacji przytwierdzenie płyty kartonowo-gipsowej również odbywa się za pomocą specjalnych preparatów gruntujących lub umieszcza się je na przygotowanym wcześniej stelażu.