Na początek zajmijmy się tym, z czego zbudowany jest omawiany rodzaj płytek ceramicznych. Jego podstawą jest tak zwana szlachetna kamionka, a więc wymieszane w odpowiednich proporcjach glina, kwarcowy piasek, kaolin, szamot oraz skaleń. Tak przygotowany gres techniczny do garażu poddaje się naciskowi do 800 kg/cm2, a następnie wypala w temperaturze wynoszącej nawet 1 300oC. Dzięki takiemu procesowi wytwarzania całość zyskuje doskonałe walory użytkowe, o których opowiemy w następnym akapicie.

Największe zalety gresu technicznego

  1. Cechuje się on bardzo niską nasiąkliwością. Nawet więc jeśli napada na niego duża ilość wody, która następnie zamarznie, powierzchnia nie zostanie uszkodzona.
  2. Jest on wyjątkowo twardy. Dotyczy to także sytuacji, w której wybierzemy tani gres techniczny – niemal zawsze będzie on bardziej odporny na zarysowanie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
  3. Omawiane artykuły są barwione w masie, dzięki czemu z łatwością znajdziemy zarówno gres techniczny szary czy grafitowy, jak i ten biały, czarny, antracytowy lub nawet zielony. Bez względu na to, jakie odcienie zastosowaliśmy w innych elementach przestrzeni, znajdziemy odpowiednie dla nich elementy wykończenia podłogi.

Gdzie umieszcza się płytki gresowe techniczne?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie do tego artykułu, nasz materiał chętnie jest układany w garażach. Ale to nie wszystko. Bardzo popularny jest także gres techniczny do kotłowni, na tarasy i balkony czy do rozmaitych warsztatów i pomieszczeń specjalistycznych. Słowem: wszędzie tam, gdzie może pojawić się dużo wody, zmienna temperatura otoczenia oraz uderzenia różnego typu. Wykończenie takie będzie bardzo ładne, ale też przede wszystkim trwałe.

Czy gres techniczny 60×60 jest najpopularniejszy?

Nie ma jednego najbardziej popularnego rozmiaru omawianych płytek. Nieco częściej tylko spotyka się wersje mniejsze (np. gres techniczny 30×30) niż większe. Inne dostępne rozmiary to 30×60, 20×20, 40×40 i 33×33. By zachować odpowiednie proporcje, do mniejszych pomieszczeń wybierajmy produkty mniejsza, zaś do większych wnętrz – te większe, które będą też zdecydowanie szybsze w układaniu.

Nie bez znaczenia są również właściwości dodatkowe, które oferują wybrani producenci. Jedną z najciekawszych opcji jest gres techniczny antypoślizgowy. Gdy się na niego zdecydujemy, nawet chodząc po mokrych czy oblodzonych podjazdach nie zwichniemy sobie kostki czy nie doznamy innego typu urazu. I to nawet wtedy, gdy będziemy szli bardzo szybko.