Na początek zajmijmy się tym, z czego zbudowany jest omawiany rodzaj płytek ceramicznych. Jego podstawą jest tak zwana szlachetna kamionka, a więc wymieszane w odpowiednich proporcjach glina, kwarcowy piasek, kaolin, szamot oraz skaleń. Tak przygotowany gres techniczny do garażu poddaje się naciskowi do 800 kg/cm2, a następnie wypala w temperaturze wynoszącej nawet 1 300oC. Dzięki takiemu procesowi wytwarzania całość zyskuje doskonałe walory użytkowe, o których opowiemy w następnym akapicie.
Największe zalety gresu technicznego
- Cechuje się on bardzo niską nasiąkliwością. Nawet więc jeśli napada na niego duża ilość wody, która następnie zamarznie, powierzchnia nie zostanie uszkodzona.
- Jest on wyjątkowo twardy. Dotyczy to także sytuacji, w której wybierzemy tani gres techniczny – niemal zawsze będzie on bardziej odporny na zarysowanie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
- Omawiane artykuły są barwione w masie, dzięki czemu z łatwością znajdziemy zarówno gres techniczny szary czy grafitowy, jak i ten biały, czarny, antracytowy lub nawet zielony. Bez względu na to, jakie odcienie zastosowaliśmy w innych elementach przestrzeni, znajdziemy odpowiednie dla nich elementy wykończenia podłogi.
Gdzie umieszcza się płytki gresowe techniczne?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie do tego artykułu, nasz materiał chętnie jest układany w garażach. Ale to nie wszystko. Bardzo popularny jest także gres techniczny do kotłowni, na tarasy i balkony czy do rozmaitych warsztatów i pomieszczeń specjalistycznych. Słowem: wszędzie tam, gdzie może pojawić się dużo wody, zmienna temperatura otoczenia oraz uderzenia różnego typu. Wykończenie takie będzie bardzo ładne, ale też przede wszystkim trwałe.
Czy gres techniczny 60×60 jest najpopularniejszy?
Nie ma jednego najbardziej popularnego rozmiaru omawianych płytek. Nieco częściej tylko spotyka się wersje mniejsze (np. gres techniczny 30×30) niż większe. Inne dostępne rozmiary to 30×60, 20×20, 40×40 i 33×33. By zachować odpowiednie proporcje, do mniejszych pomieszczeń wybierajmy produkty mniejsza, zaś do większych wnętrz – te większe, które będą też zdecydowanie szybsze w układaniu.
Nie bez znaczenia są również właściwości dodatkowe, które oferują wybrani producenci. Jedną z najciekawszych opcji jest gres techniczny antypoślizgowy. Gdy się na niego zdecydujemy, nawet chodząc po mokrych czy oblodzonych podjazdach nie zwichniemy sobie kostki czy nie doznamy innego typu urazu. I to nawet wtedy, gdy będziemy szli bardzo szybko.