Wybierając idealną baterię łazienkową, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników – między innymi jej kształt, sposób montażu czy kolor. Nie mniejsza znacznie ma też ich funkcjonalność – baterie mogą być wyposażone w termostat, systemy oszczędzające wody lub inne opcje, które podnoszą komfort z ich korzystania. Nierzadko możemy też spotkać się z opisem, do jakiej grupy akustycznej należy dana bateria. Co to oznacza i czy warto zwracać na nią uwagę?

Grupy akustyczne baterii

Grupa akustyczna określa siłę natężenia dźwięku, który wydobywa się podczas używania baterii. Wysokiej jakości produkty wyposażone są w starannie dobrane elementy tłumiące oraz aerator, dzięki czemu zapewniają jeszcze większy komfort użytkowania. Aerator to końcówka, znajdująca się na końcu wylewki, której zadaniem jest napowietrzanie wody. Sprawia ona, że strumień, który wydobywa się z baterii, jest jednostajny oraz przyjemny w kontakcie z dłońmi. To między innymi od tego elementu zależy, do jakiej klasy akustycznej zostanie przydzielona dana bateria. Baterie łazienkowe mogą też być wyposażone w elementy tłumiące – są to nieduże elementy, które znajdują się wewnątrz głowicy. Ich funkcją jest wytłumianie wszelkich odgłosów przepływu wody. Jakie grupy akustyczne można wyróżnić? Zazwyczaj wymieniana jest I oraz II grupa akustyczna. Do pierwszej należą baterie emitujące hałas poniżej 20dB, natomiast do drugiej od 20 dB do 30 dB. Oznacza to, że baterie należące do I grupy będą znacznie cichsze niż te należące do grupy drugiej. Określenie siły natężenia dźwięku zazwyczaj można znaleźć na opakowaniu baterii.

Czy grupa akustyczna baterii łazienkowej ma duże znaczenie? To zależy, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na hałas. Jeżeli cenimy ciszę, a dźwięki, jakie wydają sprzęty i urządzenia użytku domowego, są w stanie nas rozpraszać oraz frustrować, to z pewnością warto korzystać z wszelkich możliwość, aby obniżać niepotrzebną emisję hałasów. W większości przypadków jednak wygląd, funkcjonalność oraz łatwość utrzymania w czystości są o wiele ważniejsze niż grupa akustyczna.