Kiedyś łazienka w domu pełniła głównie funkcję praktyczną – służyła do utrzymania higieny i załatwiania potrzeb. Jeszcze kilkanaście lat temu, nie przywiązywało się do jej aranżacji dużego znaczenia – najczęściej była utrzymana w białym odcieniu oraz pozbawiona wszelkich ozdób. Obecnie jednak zdajemy sobie sprawę, że to ważna część naszego domu, do aranżacji której należy podejść bardzo starannie. Współczesne łazienki są przytulne oraz otulone szlachetną zmysłowością, bardziej przypominają sale kąpielowe lub luksusowe salony SPA. Dowiedz się, jak osiągnąć taki efekt!

Elegancka, a zarazem przytulna łazienka

Jesteś na etapie aranżacji swojej łazienki? Zacznij od materiałów które będą stanowić bazę, i sprawią, że wnętrze nie będzie zimne. Polecamy tutaj pastelowe płytki ceramiczne w macie. Świetnie wpasują w przytulne wnętrz wszystkie elementy drewniane, a świetny klimat zapewnią deski na podłogę do łazienki. Planując jej wyposażenie, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Zanim kupisz urządzenia sanitarne, rozrysuj ich ustawienie na podłodze. Najlepiej, aby każdym urządzeniem była przynajmniej metrowa przestrzeń. Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica. Możesz też zabudować pralkę w kuchni, dzięki czemu zaoszczędzić mnóstwo cennego miejsca. Warto pamiętać, że tylko przestronna łazienka będzie komfortowa i estetyczna, dlatego najlepiej kierować się zasadą mniej, znaczy więcej. Optycznie powiększyć przestrzeń możesz też za pomocą jasnych kolorów oraz luster – nie oznacza to, że Twoja łazienka musi być utrzymana w białym lub szarym koloru. Możesz przełamać jasne barwy za pomocą dodatków w intensywnych kolorach.

Nie zapominaj o dodatkach

O tym, czy pomieszczenie prezentuje się przytulnie i elegancko decydują głównie dodatki. Niewskazany jest jednak zarówno ich brak, jak i zbyt duża ilość. Jakie ozdoby sprawdzą się w łazience? Przede wszystkim starannie dobrane tekstylia takie jak ręczniki oraz dywaniki łazienkowe. Powinny być utrzymane w tym samym odcieniu oraz wykonane z wysokiej jakości materiału. W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się fototapety, które potrafią ożywić wnętrze, optycznie je powiększyć lub dodać mu głębi – w łazience sprawdzą się motywy związane z przyrodą, roślinami, morzem czy wodą.