Pompa ciepła to urządzenie, które tylko wtedy działa jak prawidłowo, kiedy jest dobrze dobrane do warunków, w jakich ma być użytkowane. Dlatego też, podpowiemy wam, na jakie parametry urządzenia zwrócić uwagę, kiedy zamawiamy je do konkretnego budynku. Jakie parametry pompy ciepła będą optymalne do ogrzewania podłogowego, do starego domu, dla niewielkiej lub- przeciwnie- bardzo dużej powierzchni?

Powierzchnia domu to jeden z głównych czynników decydujących o wyborze rodzaju pompy ciepła. Jeżeli chcesz, aby zamontowane urządzenie grzewcze działało długo i bez awarii, należy wziąć pod uwagę znacznie więcej różnych czynników.

Kupując pompę, należy uprzednio dokonać audytu zużycia energii cieplnej budynku, który określi zapotrzebowanie obiektu na ciepło- co powinno być wyliczane na etapie projektowym. W praktyce jednak z różnych względów, w tym z powodu ograniczania kosztów projektu i budowy domu przez prywatnych inwestorów, zastosowania materiałów o innych parametrach przenikalności ciepła, dla wielu budynków jednorodzinnych nie ma takich wyliczeń. Należy  własnoręczne uzyskać takie informacji mogące mieć wpływ na ilość potrzebnego ciepła. Są nimi: powierzchnia budynku do ogrzania, kubatura, rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu, średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji, roczne zużycie wody przez mieszkańców.

Istotnym parametrem tych urządzeń jest moc grzewcza (Pg), określająca ilość energii dostarczanej do instalacji. Przy aktualnym stanie technologi budowlanej, standardowy dom potrzebuje 40-50 W/m2 energii. Potrzebną moc jaką musi generować pompa ciepła dla takiego budynku można w prosty sposób policzyć, mnożąc jego zapotrzebowanie na moc przez powierzchnię budynku. W tym przypadku będzie to około 5 KW. Jest to jednak tylko wartość orientacyjna, bo znaczenie ma więcej czynników niż tylko ujęte we wzorze. Pamiętajmy również, by wziąć pod uwagę zwyczaje i przyzwyczajenia mieszkańców oraz czy jest budowa nowego budynku czy modernizacja starego, powierzchnia użytkowa oraz konstrukcja domu, lokalizacja domu jednorodzinnego- od tego zależy sposób pozyskiwania ciepła z otoczenia i  wybór pompy ciepła określonego rodzaju, oczekiwania inwestorów względem funkcjonalności instalowanego systemu- ogrzewanie budynku, chłodzenie, ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie budynku i CWU, posiadane środki.

Istnieją 4 rodzaje pomp ciepła, dwa wyróżnione ze względu na rodzaj instalacji wewnętrznej, która może być instalacja wodną lub powietrzną (nadmuchową), pozostałe ze względu na sposób pobierania przez pompę ciepła z otocznia. Są  gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Łącznie daje to 4 kombinacje, spośród których można najlepiej  spełniającą  oczekiwania: grunt-woda, grunt-powietrze, powietrze-woda, powietrze-powietrze.

Dla domu jednorodzinnego o powierzchni  do 150m2 idealnym rozwiązaniem będzie pompa powietrzna. Dla domów o powierzchni 200m2 i większej polecane są pompy gruntowe, pozwalające na efektywne ogrzanie dużych powierzchni.