Jesteś na etapie aranżacji swojej łazienki i nie możesz zdecydować się, czy wybrać wannę, czy prysznic? To dylemat, który spędza sen z powiek wielu ludzi. Jak wiadomo, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeżeli nie jesteś pewien, nie musisz jednak wybierać tylko jednego rozwiązania – wystarczy, że zainwestujesz w parawan nawannowy. Dowiedz się, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje oraz jakie mają wady i zalety.

Parawany nawannowe – czy warto?

Dobre parawany nawannowe to rozwiązanie dla osób, które chciałby cieszyć z korzyści wynikających z posiadania wanny i prysznica, ale nie mają wystarczająco dużo miejsca, ale zainstalować te dwa urządzenia. Wyróżnić można ich kilka rodzajów – między innymi harmonijkowe wykonane z kilku skrzydeł. Do ich montażu niepotrzebne są prowadnice, ponieważ przebiega on bezinwazyjnie. Złożony parawan zajmuje mało miejsca, dlatego jest chętnie wybierany do małych łazienek. Parawany wahadłowe instalowane są na zawiasach i najczęściej posiadają jednoskrzydłowe drzwi i niezbyt dużej szerokości. Ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości, jednak nie zapewniają pełnej ochrony przed zachlapaniem. Jeszcze innym rodzajem parawanów są suwane lub teleskopowe. Zapewniają bardzo dobrą ochronę przed zachlapaniem, jednak nie sprawdzą się w małych łazienkach. Parawany nawannowe zazwyczaj wykonane są z hartownego szkła lub tworzyw sztucznych, na przykład pleksi. Te ostatnie zapewniają większe bezpieczeństwo, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Parawany nawannowe z tworzyw sztucznych – jakie mają wady i zalety?

Parawany nawannowe wykonane z tworzyw sztucznych cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak ze względu na ich przystępną cenę oraz bezproblemowy montaż. Sprawdzą się nawet w bardzo małych łazienkach – szczególnie ich wersje składane. Nie wymagają instalowania prowadnic, co również przekład się na mniejszy koszt całej inwestycji. Z powodzeniem można dopasować je do wanny, niezależnie od jej kształtu i rozmiaru. Są lekkie i nie trzeba obawiać się o ich rozbicie. Chętnie decydują się na nie rodziny z dziećmi lub zwierzętami, ponieważ nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Dostępne są w szerokie gamie kolorystycznej, dzięki czemu każdy znajdzie model, który wpasuje się w aranżacje łazienki. Zdecydować się można na wersję przezroczyste, matowe, z nadrukiem, tłoczonym wzorem lub przydymiane. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia oraz skuteczne zabezpieczenie podłogi przed zachlapaniem.