Dobór żaluzji wydaje się prosty, w praktyce jednak może przysporzyć wiele problemów. Jednym z nich jest kolor. Jakimi zasadami się kierować dobierając kolor uwzględniając barwę okien, ścian, wystrój pomieszczenia czy jego rodzaj?

Wybierając dominującą kolorystykę, można kierować się czynnikami uniwersalnymi: kolor tego elementu nie powinien kłócić się z kolorem ścian, intensywne kolory mogą powodować podenerwowanie, a ciemne przygnębienie, kolor żaluzji powinien być „lekki”, naturalny                i dopasowany do warunków oświetleniowych pomieszczenia. Ciepła tonacja łagodzi światło    w pomieszczeniach dziennych, nadaje pomieszczeniom miękkość, wywołując efekt przytulności i ciepła. Chłodne odcienie pasują do pomieszczeń oświetlanych ciepłym, naturalnym światłem, od południa i zachodu, nagrzewających się.

Styl żaluzji powinien odpowiadać stylowi wykończenia pomieszczenia, okien. Do okien drewnianych lub z okleiną drewnopodobną, pasują żaluzje nawiązujące do barw naturalnych, co nadaje pomieszczeniu klasyczny wygląd. Z oknami białymi i plastikowymi, współgra jasna kolorystyka, by jednak nie stapiały się w jedno, powinny mieć zarysowany wzór lub kontrastową barwę. Do okien w kolorze brązowym pasują- gdy ogólny koloryt nie nawiązuje do drewna- żaluzje o barwie drewna, w dowolnej tonacji, a przeciwnie- jasne. Do sypialni najlepiej zastosować żaluzje w ciemnym kolorze, ponieważ chronią oczy przed porannymi promieniami słońca i poprawią jakość snu.

Zniwelowaniu efektu kolorowych i wzorzystych wnętrz pomaga użycie odcieni bieli, szarości i beży. Jeśli ściany są monotonne- szare, czarne lub białe, to dobrze skomponują się z żaluzjami niebieskimi, czerwonymi, żółtymi, brązowymi, kierując się kontrastem lub harmonią. Żaluzje Jasne żaluzje odpowiadają pomieszczeniom z północnej strony, kiedy chce się uzyskać efekt rozproszenia światła lub gdy są one szare/ciemne.