Obecnie coraz modniejsze stają się łazienki urządzone w eleganckim i klasycznym stylu, dzięki czemu ich aranżacja przypomina luksusowe salony SPA. Nie jest to już pomieszczenie, które służy tylko do codziennej pielęgnacji, ale staje się miejscem relaksu, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu, biorąc romantyczną kąpiel. Aby stworzyć łazienkę utrzymaną w tak ekskluzywnym stylu, warto postawić na wysokiej jakości materiały – między innymi na drewno.

Drewno w łazience – czy to dobry pomysł?

Być może jednak zastanawiasz się, czy drewno w łazience to naprawdę dobry pomysł? W końcu, w pomieszczeniu tym panują trudne warunki, między innymi wysoka wilgotność powietrza, duże temperatury, a niektóre elementy mają bezpośredni kontakt z wodą. Powszechna opinia, że drewniane elementy nie nadają się do łazienki nie jest prawdziwa – tak naprawdę, wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko zastosować odpowiedni rodzaj drewna oraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie go. Jakie rodzaj materiału nadaje się do tego pomieszczenia? W łazience najlepiej zrezygnować z gatunków iglastych oraz dębu – chociaż ten ostatni jest wytrzymały, to mogą pojawiać się na jego powierzchni nieestetyczne plamy. Także nie każdy drewno tropikalne będzie dobrym rozwiązaniem – merbau albo jatoba zawiera mocno plamiący czerwony barwnik. Najlepszym rozwiązaniem będzie olcha i robinia, ponieważ są one bardzo odporne na działanie wody. Polecane gatunki to także klon kanadyjski, wenge, orzech włoski, olcha, buk czy czereśnia.

Deski na podłogę do łazienki – jak je zabezpieczyć?

Położyłeś w swojej łazience wymarzoną podłogę z drewna i zastanawiasz się, jak ją zabezpieczyć przed negatywnym działaniem wody? Najlepszym rozwiązaniem jest olejowanie lub lakierowanie drewnianych desek. Warto w tym celu wykorzystać profesjonalne środki – na przykład takie, które stosowane są do używania na łodzi. Do procesu lakierowania powierzchni drewnianej należy podejść jak najstaranniej – wystarczy drobne niedopatrzenie, aby w tym miejscu drewno chłonęło wodę, a następnie napuchło. Warto pamiętać, że deski powinny być lakierowane tylko na górnej powierzchni oraz z boków, aby mogły oddychać.