Studio flat to termin coraz częściej spotykany również w naszym kraju. Oznacza on bardzo małe mieszkanie – mniejsze nawet od tradycyjnej kawalerki, które przypomina pokój hotelowy. Całe mieszkanie znajduje się praktycznie w jednym pomieszczeniu – zarówno sypialnia, aneks kuchenny, jak i jadalnia. W takich mieszkaniach tylko łazienka jest oddzielona. Aranżacja takiej przestrzeni jest nie lada wyzwaniem. Większość osób zastanawia się przede wszystkim, w jaki sposób oddzielić strefę kuchenną i salon od sypialni, co pozwoli domownikom cieszyć się nieco większą miarą prywatności. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów – być może któryś przypadnie Ci do gustu!

Jak oddzielić sypialnie od salonu

W przypadku, gdy nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem przeznaczonym na sypialni, być może szukasz sposobu, aby z jednego pokoju zrobić dwa. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz musiał za każdym razem ścielić łóżka oraz nie poczujesz się skrępowany podczas niespodziewanej wizyty gości. W jaki sposób można podzielić salon na dwie strefy?

Jednym z najłatwiejszych sposobów jest zakup parawanu. Jego zaletą jest to, że w razie potrzeby możesz go złożyć lub przestawić w inne miejsce. Na rynku dostępne są parawany w wielu różnych odcieniach oraz wzorach – za ich pomocą możesz nawet ozdobić wnętrze i wprowadzić do niego nieco orientalnego charakteru lub też klimat wielkomiejski. Alternatywą parawanu jest kotara – jej montaż także nie powinien sprawiać problemu. Wystarczy kupić plastikową listwę oraz przyczepić ją do sufitu, a następnie kupić gruby, wysokiej jakości materiał w przemyślanym kolorze oraz zwykłe żabki do karniszy. Możesz postawić na jasny odcień w kolorze ścian, dzięki czemu kotara będzie stanowić ich przedłużenie, albo też na kolor kontrastowy, który wprowadzi do wnętrza nieco energii.

Inne sposoby na oddzielenie sypialni od salonu

Jeżeli umiesz majsterkować lub jesteś gotowy na mały remont w mieszkaniu, to możesz postawić na bardziej zaawansowane sposoby oddzielenia salonu od sypialni, na przykład na drzwi przesuwane. Mogą one być wykonane ze szkła lub płyty. Innowacyjnym rozwiązaniem jest użycie w tym celu lustra, co dodatkowo optycznie powiększy mieszkanie i sprawi, że stanie się jaśniejsze. Drzwi mogą być jedno lub dwuskrzydłowe – co zależy od tego, czy chcesz zasłonić całą sypialnię, czy tylko ją odgrodzić. Innym, równie oczywistym rozwiązaniem jest postawienie ścianki z płyty gipsowo-kartonowej. Zapewni ono domownikom najwięcej prywatności i sprawi, że mieszkanie będzie prezentować się estetycznie i nowocześnie.