Styl skandynawski jest jednym z najchętniej wybieranych przez naszych rodaków. Nic dziwnego, jest funkcjonalny, stylowy i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wbrew pozorom nie jest to synonim minimalizmu, chociaż łączy je kilka wspólnych cech. Czym tak naprawdę wyróżnia się styl skandynawski oraz jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Styl skandynawski – czym się różni?

Styl skandynawski lubiany jest dzięki prostocie oraz jasnym i przestronnym wnętrzom. Pochodzi z krajów Europy Północnej, gdzie chłód klimatu i mała ilość światła zmotywowała mieszkańców to aranżacji pomieszczeń w stylu charakterze ciepłym i przytulnym. Charakteryzuje się on stonowanymi barwami – głównie utrzymanymi w pastelowych odcieniach. Dominuje w nich jasny brąz, szarość oraz biel, nierzadko ozdoby mają żywą, błękitną barwę. Jego cechą charakterystyczną są także naturalne materiały, wśród których najważniejszą rolę odgrywa drewno. Może jednak pojawiać się także kamień. We wnętrzach obserwuje się wyraziste wzory – głównie geometryczne wzornictwo. Stonowany charakter przełamany jest ozdobami w żywych odcieniach. Przytulnej atmosfery dodają mu wszechobecne tkaniny, takie jak bawełna, juta oraz len – wykonane są z nich obrusy, zasłony czy dywany.

Jak wprowadzić styl skandynawski do swojego wnętrza?

Podstawą stylu skandynawskiego są drewniane meble, wyróżniające się ergonomicznymi i prostymi formami. Brakuje w nich ozdobników – są praktyczne i funkcjonalne. Jeżeli chcesz wprowadzić do swojej sypialni lub biura elementy tego popularnego stylu postaraj się o biurko lub komodę wykonane z sosnowego drewna lub pomalowane na biało. W skandynawskich wnętrzach nie ma zbyt dużo dodatków. Chociaż w przeciwieństwie do typowego surowego minimalizmu są one obecne i ocieplają przestrzeń. Mogą to być świeczki zapachowe, kwiatki w ceramicznych doniczkach czy wiklinowe koszyki. Aby przełamać stonowany charakter pomieszczenia postaw na jeden lub dwa elementy w bardziej wyrazistych odcieniach – na przykład turkusowe poduszki na łóżko czy seledynowy fotel do czytania.