Jeśli marzy Ci się budowa własnego domu, to z pewnością ucieszyła Cię wieść o planowanych zmianach w prawie, które mają powiększyć aktualny 35-metrowy limit na budynki budowane „na zgłoszenie”. Po zmianach w ramach Polskiego Ładu będzie można w ten sposób budować nawet domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Czy nowe przepisy okażą się hitem?

Czy 70 metrów to wystarczająco?

Na organizowanych przez rząd konferencjach trudno dopatrzyć się odpowiedzi na pytanie, dlaczego limit został ustalony akurat na poziomie 70 metrów, a nie 100 czy 150. Jednak ważniejsze od tego wydaje się rozstrzygnięcie kwestii czy to wystarczająca powierzchnia na sensowny, rodzinny dom. Warto porównać ją z powierzchnią mieszkań, w których aktualnie mieszka zdecydowana większość potencjalnie zainteresowanych budową takiego domu osób. W przypadku mieszkańców największych miast standardem są mieszkania w przedziale 35 do 60 metrów kwadratowych. Te pierwsze to konstrukcje z jedną sypialnią, natomiast w przypadku tych drugich mówimy o mieszkaniach najczęściej z dwoma sypialniami, kuchnią i salonem. Oczywiście nie mówimy o bardzo dużych pomieszczeniach, a same mieszkania raczej nie nadają się dla wielodzietnej rodziny, ale właśnie takie nieruchomości ma dyspozycji na co dzień większość  z nas, więc wybudowanie domu jeszcze o 10 metrów kwadratowych większego będzie nawet poprawą w stosunku do aktualnie zajmowanych pomieszczeń. Oczywiście nie będzie to największy budynek na osiedlu.

Jakie mogą być wady?

Jedną z wad, którą nawet dość trudno sensownie uzasadnić, jest konieczność zastosowania płaskiego dachu. Można go po odbiorze oczywiście zaadaptować na przestronny taras, ale nie oszukujmy się – zdecydowanie nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie. Z pewnością takie domy nie będą grzeszyły elegancją, a duże zagęszczenie podobnych budynków w okolicy bez wątpienia wpłynie na jej atrakcyjność i być może nawet pogorszy ceny nieruchomości w okolicy. Pomimo tego, to i tak jeden z najtańszych i najłatwiejszych sposobów na wyprowadzenie się z bloku do swojego własnego domu.