W halach magazynowych logistyka obiektu jest kluczowa – dostępna przestrzeń musi być wykorzystana w taki sposób, aby mogła pomieścić jak najwięcej towaru. Właśnie dlatego w nowoczesnych halach tego rodzaju stosuje się specjalne systemy przechowywania z użyciem regałów.

Już na etapie wyboru odpowiedniego projektu hali magazynowej czy logistycznej konieczne jest określenie, jak mają być przechowywane w nim towary. Na tej podstawie możliwe będzie następnie określenie, jakie regały sprawdzą się do tego najlepiej. Efektywność magazynowania towarów jest bowiem zależna głównie od tego, jak i gdzie będą one rozmieszczone.

Główne rodzaje regałów magazynowych:

  • regały stalowe ramowe
  • regały stalowe przepływowe
  • regały przepływowe z napędem
  • regały przejezdne torowe z napędem

To najbardziej powszechne konstrukcje regałów, w które wyposażone są hale magazynowe. Różnią się one między sobą budową oraz sposobem obsługi, a także cenami. Poniżej prezentujemy ich zalety i wady.

Regały stalowe ramowe

Są najczęściej spotykane i przystępne cenowo. Są to regały wolnostojące, które przy odpowiednim ułożeniu pozwalają na łatwy dostęp do składowanych towarów. Ich główną wagą jest brak optymalnego wykorzystania powierzchni składowania, a także konieczność stosowania wielu korytarzy między regałami.

Regały stalowe przepływowe

W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju regałów te przepływowe pozwalają na lepsze wykorzystani stref składowania. Są to regały, które umieszczane są na specjalnej ramie i pozwalają na zachowanie zasady FIFO, czyli first in – first out, „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”. Nie wymagają też tworzenia dużych korytarzy. Wadą rozwiązania jest jego wysoka cna oraz brak dostępu do wszystkich jednostek – tych, które znajdują się na środku regału.

Regały przepływowe z napędem

Regały tego rodzaju w wykorzystują napędy częściowo wymuszone. Pozwalają na magazynowanie zgodnie z zasadą LIFO, czyli last in – first out, „ostatnie weszło – pierwsze wyszło”. Dobrze sprawdzają się przy towarach wymagających, gdzie czas ich przechowania jest ważny.

Regały przejezdne torowe z napędem

Regały tego rodzaju umieszczane są na specjalnych torach i mogą być przesuwane z użyciem napędu. Dzięki temu można tworzyć korytarze w dowolnych punktach, aby dostać się do określonego miejsca. Pozwalają na oszczędność przestrzeni i łatwy dostęp do wszystkich towarów, niemniej jednak nie są one polecane do towarów szybko rotujących, gdzie liczy się szybki czas dostępu.