Polska może pochwalić się jednymi z największych hal handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma to duży związek z dobrym położeniem naszego kraju oraz dużym zainteresowaniem inwestorów. Nic więc dziwnego, że w polskim krajobrazie coraz częściej widzimy pokaźne hale o różnorodnym zastosowaniu, w tym te przeznaczone pod handel.

Pokaźne hale handlowe nie są, oczywiście, polską specjalnością, niemniej jednak możemy pochwalić się jednym z naprawdę sporych obiektów. Takie obiekty możliwe są do realizacji dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji stalowych i żelbetowych, które powodują, że ich kubatura jest tak duża.

Gdzie znajdują się największej hale handlowe w Polsce?

Jednym z największych centrów handlu w Polsce jest Centrum Handlowe Ptak, które znajduje się w Rzgowie koło Łodzi. Centrum obejmuje aż 8 hal targowych, w których mieści się po kilkadziesiąt i więcej stanowisk. Jest to największe w Polsce centrum handlu odzieżą i tekstyliami, a także jedno z największych w Europie. Przy kompleksie znajduje się też imponujący parking na 6 tysięcy miejsc.

Również spore hale handlowe znajdziemy we Wrocławiu, a szczególnie na Bielanach Wrocławskich, gdzie działają również hale magazynowe oraz logistyczne. Warto też wspomnieć, że to tutaj znajduje się największą Ikea w Polsce, która została niedawno przeniesiona do większego budynku, który też imponuje swoimi rozmiarami.

Wśród galerii handlowych o sporej pojemności wyróżniają się też takie jak Arkadia w Warszawie, Silesia City Center w Katowicach, Port Łódź w Łodzi, Targówek w Warszawie, centrum Janki w Raszynie.

Powstają nowe obiekty

Ciągle planowane są też nowe hale handlowe – zarówno przeznaczone dla klientów hurtowych, jak i indywidualnych. W Warszawie ma powstać Galeria Młociny, która ma mieć 220 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, we Wrocławiu realizowaną jest galeria handlowa w miejscy dawnego dworca autobusowego, a to tylko dwa przykłady, ponieważ ciągle planowane są nowe. Inwestorzy stawiają dzisiaj głównie na wielkość, ponieważ, jak pokazuje historia, dobra lokalizacja obiektu często wymaga jego szybkiej rozbudowy.

Hale oraz galerie handlowe realizowane są przede wszystkim z wykorzystaniem takich konstrukcji jak stalowe oraz żelbetowe, jak wspomnieliśmy na wstępie, co powoduje, że projektantom udaje się przygotować tak imponujące obiekty o otwartej przestrzeni. Elementy stalowe najczęściej są prefabrykowane i dowożone na place budowy, z kolei te żelbetowe mogą być zarówno poddane prefabrykacji, jak i wykonane na miejscu w celu uzyskania konstrukcji monolitycznej o indywidualnym kształcie.