Każdemu z nas do gustu przypadają konkretne kolory. Jedne osoby chętnie wybierają ciemne odcienie, inni doskonale czują się w żywych barwach. To, jakie ubrania kupujmy wcale nie jest kwestią przypadku. Tak naprawdę każdy z nas podświadomie wybiera odcienie, w których prezentuje się atrakcyjnie. Właśnie tym zajmuje się analiza kolorystyczna. Na czym polega? Zapraszamy do artykułu.

Czym jest analiza kolorystyczna?

Analiza kolorystyczna polega na sprawdzeniu, jakie kolory pasują do konkretnego typu urody. Można to zrobić w prosty sposób – wystarczy dokonać szczegółowej analizy swojego odcienia cery, koloru oczu czy włosów. Na początku musisz ustalić, czy lepiej czujesz się w kolorach zimnych czy ciepłych. Postaw więc lustro w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej w pobliżu światło naturalnego, na przykład okna, w słoneczny dzień. Będziesz też potrzebować kilka kolorystycznych atrybutów – mogą to być chustki w kilku różniących się od siebie kolorach. Im jest ich więcej, tym lepiej. Najważniejsze, aby były one zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach. Jeżeli nie masz chustek w tylu kolorach, możesz wykorzystać kolorowe kartki papieru. Zanim zabierzesz się za analizę kolorystyczną, zmyj makijaż – Twoja twarz musi prezentował się jak najbardziej naturalnie.

Jak przeprowadzić analizę kolorystyczną?

Pierwszym krokiem analizy kolorystycznej jest określenie swojego typu kolorystycznego, a dokładnie tego, czy jest on ciepły, czy zimny. Aby to zrobić najlepiej wykorzystać złotą i srebrną biżuterie. Przyłóż je do twarzy i obserwuj, przy jakiej biżuterii Twoja twarz nabiera blasku, wygląda zdrowiej i na bardziej wypoczętą? Następnie powinieneś określić, jaką porą roku jesteś – wtedy łatwiej Ci będzie wybierać ubranie, w pasujących do Ciebie odcieniach. Wyróżnić można 4 pory roku – wiosna ma jasne oczy, na przykład zielone lub jasnobrązowe, włosy w kolorze ciepłego blondu oraz słoneczną cerę. Jesień także jest ciepłym odcieniem, ale nieco bardziej wyrazistym – jej włosy są koloru brązowego lub rudego, natomiast oczy piwne lub brązowe. Natomiast lato i zima to odcienie chłodne.