Odpowiednio zaprojektowana łazienka dla seniora pozwoli mu na dłużej zachować samodzielność podczas wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych, a co za tym idzie – utrzymać poczucie własnej wartości. Dlatego zabierając się za jej projekt i wykonanie, warto wziąć pod uwagę jego ograniczenia i dostosować jej formę do możliwości osoby starszej.

Jak zaprojektować łazienkę dla seniora – co wziąć pod uwagę?

Nie każdy senior cechuje się taką samą mobilnością i podobnymi ograniczeniami, co warto rozważyć jeszcze zanim się zabierze za jej projektowanie. Z wiekiem jednak wchodzenie i wychodzenie z głębokiej wanny będzie coraz trudniejsze, dlatego warto rozważyć rezygnację z takiego rozwiązania, na rzecz kabiny typu walk-in, czyli takiego wyposażonego w bardzo płytki brodzik, albo nawet całkowicie z niego zrezygnować, stosując odpływ liniowy – pozwoli to na swobodne korzystanie z niego nawet osobom na wózku inwalidzkim.

Projektując pozostałą część warto, mieć na uwadze trudności w poruszaniu się, co wyklucza raczej wąskie i ciasne przestrzenie, wymuszając stosowanie większych odległości pomiędzy elementami armatury. Umywalka nie powinna być zamocowana zbyt wysoko, co ułatwia korzystanie osobom o ograniczonej mobilności, miska WC z kolei nie powinna znajdować się zbyt nisko, co mogłoby być problematyczne podczas wstawania – możliwe jest nawet korzystanie z podwyższonego sedesu, który jeszcze bardziej ułatwi podnoszenie się. Warto rozważyć także wykorzystanie specjalnych, wydłużanych sedesów, które zaprojektowane są dla osób z utrudnieniami ruchowymi i ułatwiają korzystanie z toalety osobom na wózku czy korzystającym z balkoników.

Armatura i udogodnienia

Zastosowana armatura powinna być łatwa w obsłudze, działająca bardzo lekko, a dodatkową zaletą będzie termostat, dzięki któremu nie trzeba będzie każdorazowo ustawiać temperatury wody. Duża bateria podtynkowa i duża deszczownica z dodatkową słuchawką to najlepszy sposób na kabinę prysznicową. Warto nie zapomnieć również o uchwytach – szczególnie jeśli starsza osoba ma znaczne ograniczenia ruchowe. Dodatkowo można rozważyć zainstalowanie rozkładanego siedziska w kabinie prysznicowej lub nakładki do wanny.