Każda przestrzeń w domu ma nieco inne wymagania pod kątem oświetlenia. Wynika to z zupełnie innych funkcji, jakie pełnią na przykład kuchnia, pokój dzienny oraz łazienka. Jak sprawić, by światło w tych miejscach było w pełni funkcjonalne, użyteczne? O czym musimy pamiętać wybierając oświetlenie kuchenne i do pozostałych powyższych punktów?

Sprawdzone lampy do kuchni – jak wybrać?

Większość współczesnych kuchni podzielona jest na dwie strefy – roboczą i jadalnianą. Do pierwszej należą przede wszystkim blaty zlokalizowane pod szafkami wiszącymi. W takim wypadku można zastosować punktowe oświetlenie podszafkowe zasilane bateriami lub wprost z sieci. Zamiast nich sprawdzą się także taśmy LED które zajmują nieco mniej miejsca, a bywają równie bardzo efektywne.

Kolejna z popularnych przestrzeni roboczych to wyspa zlokalizowana na środku pomieszczenia. Jeśli chodzi o topowe lampy nad wyspę kuchenną, absolutny prym wiodą tu minimalistyczne, pojedyncze zwisy z prostymi kloszami. W zależności od wielkości wyspy wiesza się je w ilości dwóch, trzech lub czterech.

Najlepsze oświetlenie do łazienki – o tym pamiętaj

Gdy mówimy o łazience, zacznijmy od dobrego rozjaśnienia lustra. Kinkiety nad lustro łazienkowe powinny mieć światło neutralne, o dość dużej mocy. Co ważne, powinny one wisieć nad lustrem (wtedy powinny mieć formę długich galeryjek) lub symetrycznie po obu jego stronach. Tylko wtedy bowiem będziemy mieli odpowiednio dużo światłą do skutecznego i bezpiecznego wykonania makijażu czy golenia się.

Nie zapominajmy przy tym o przestrzeni do kąpieli. Na suficie pod prysznicem możemy zainstalować wpusty czy małe lampy natynkowe o wysokiej klasie odporności na wilgoć (IP 54 lub wyższej). W przypadku wanny lampy łazienkowe mają o wiele mniejsze ryzyko bezpośredniego kontaktu z wodą. Dlatego też ich klasa szczelności wystarczy, że będzie miała IP44.

Praktyczne lampy do salonu – ciekawe rodzaje

Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Zadbajmy w nim po pierwsze o oświetlenie centralne. Żyrandol do salonu może mieć większy rozmiar i sporą ilość źródeł światła. Pod kątem designu możemy tu postąpić dość odważnie, stawiając na fantazyjne wzornictwo.

W pokoju dziennym przyda się bez wątpienia także lampa podłogowa. Większość osób stawia ją przy kanapie czy fotelu, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by było to inne miejsce. Do zestawu można dobrać praktyczne lampki nocne, które dadzą nam delikatne światło na przykład podczas oglądania ulubionych filmów w telewizji. Ciekawe rozwiązanie to także lampy wiszące do salonu nad stół, które znacznie poprawią jakość biesiadowania z najbliższymi.