Alternatywą tradycyjnych baterii ceramicznych są modele termostatyczne. Mogą być stosowane pod prysznic czy też na wannę lub umywalkę. To nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje komfort, bezpieczeństwo oraz wygodę. Na czym polega działanie baterii termostatycznej? Jakie ma zalety? Podpowiadamy, co warto o nich wiedzieć, zanim dokonamy zakupu.

Baterie termostatyczne – na czym polega ich działanie?

Zasada działania baterii termostatycznych jest dosyć prosta – wydostaje się z niej woda o określonej przed użytkownika ilości oraz temperaturze. Nie trzeba więc ręcznie ustawiać wody ciepłej i zimnej, ponieważ zrobi to za nas termostat. Chociaż baterie termostatyczne na pierwszy rzut oka nie wiele się różnią od tradycyjnych modeli – ponieważ mają dwa pokrętła, jedno po lewej, a drugie po prawej stronie – ich obsługa jest znacznie inna. Jedno z pokręteł przeznaczone jest do regulowania wielkości strumienia wody, natomiast drugie do określania temperatury. Mogą one być wyposażone w specjalny system, który zapobiega ustawieniu temperatury wyższej niż 38 stopni C, więc nie musimy martwić się, że dzieci lub inni domownicy ulegną oparzeniu.

Jakie zalety mają baterię termostatyczne?

Baterie termostatyczne zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale i są skutecznym rozwiązaniem, by zmniejszyć zużycie wody oraz zaoszczędzić czas. Temperatura oraz strumień wody nie są regulowane ręcznie, więc nie musimy tracić czasu na ich ustalanie – wodę o optymalnej temperaturze możemy uzyskać zaledwie po 3-4 sekundach. Natomiast ręczne ustawianie baterii może zajmować aż do kilkudziesięciu sekund. Pozwala to zaoszczędzić również wodę – chociaż wydaje się, że są to drobne ilości, według niektórych statystyk rozwiązanie to wpływa na zmniejszenie zużycia wody aż o 40%. Dodatkowo baterię można jeszcze być wyposażone w ograniczniki do regulacji wielkości strumienia.

Baterie termostatyczne są łatwe w użytkowaniu – z powodzeniem poradzą sobie z jej obsługą dzieci, osoby niepełnosprawne lub starsi wiekiem. Jeżeli już raz ustalimy optymalną temperaturę, wystarczy jedynie ograniczyć się do obsługi jednego pokrętła – regulacji wielkości strumienia.